Art Buzz, The 2014 Collection
We are proud to list the Winning Artists - scroll down

~ Starting with the 2009 Collection, Art Buzz Publishing is the official publisher
and our books are registered with the U.S. Library of Congress. ~


2014 Art Buzz Collection
This Collection volume features the
work of 79 emerging & mid-career visual artists.
Each with an artist's statement & contact information.

Agurcia, Medardo - Honorable Mention 3D Wood - pg. 99
Aljebouri, Omar - 3rd Place tie Mixed Media - pg. 100
Allen, Peter - 1st Place Graphite - pgs. 5,6
Angel, Dennis - 1st Place Colored Pencils - pgs. 7, 8
Aval, Manss - Honorable Mention Acrylics - pg. 9

Becker, James - 2nd Place Graphite - pgs. 10, 11
Bending, April - Honorable Mention Acrylics - pg. 12
Bettina - 3rd Place tie Altered Photography - pg. 13
Bilotta, Barbara - 3rd Place tie Mixed Media - pg. 14
Blodorn, Sabine - 1st Place Mixed Media - pgs. 15, 16
Blue, Tony A. - Comp. Listing Acrylics/M.M. - pgs. 17, 18
Boze, Eldred - Honorable Mention Watercolors - pg. 19
Brewster, Jan - Honorable Mention Acrylics - pg. 20
Bruschetto, Ron - 3rd Place tie Acrylics - pg. 21
Bunten-Schloesser, Brenda J. - 1st Place Fiber - pgs. 22, 23

Cardon, Lulie - Honorable Mention Oils - pg. 24
Carter, Patrick - Honorable Mention Oils - pg. 25
Chars, Jean M. - 3rd Place tie 3D Mixed Media - pg. 101
Chivers, Morgan - 1st Place 3D Glass - pgs. 102, 103
Cleland, James - 1st Place Jewelry - pgs. 104, 105
Cruickshank, Karen - Honorable Mention Oils - pg. 26

Daniels, Lisa - Honorable Mention Acrylics - pg. 27
Davidson, Sharmon - 2nd Place tie Mixed Media - pgs. 28, 29
Dayani, Hamid - Honorable Mention Oils - pg. 30
Dory, Ben - Honorable Mention 3D Mixed Media - pg. 106
Douglas, Heather Leigh - 1st Place Encaustics - pgs. 31, 32

Ehlers, Cheryl - 3rd Place tie Mixed Media & H.M. Acrylics - pgs. 33, 34
Elson, Frances - 1st Place 2D Glass - pgs. 35, 36

Fernans, Jon - Honorable Mention 3D Stone - pg. 107
Ferrer, Karen - Honorable Mention Acrylics - pg. 37
Finlayson, Jim - 3rd Place tie Altered Photography - pg. 38
Funke, Stephanie - 1st Place Altered Photography - pgs. 39, 40

Gallagher, Kathleen - Honorable Mention Oils - pg. 41
Gonella, Marina - 2nd Place tie Mixed Media - pgs. 42, 43

Harris, Ethan Patrick - 2nd Place Oils - pgs. 44, 45
Hasche-Vásquez, Nils - Honorable Mention Acrylics - pg. 46
Howard, Donna - 3rd Place tie Mixed Media - pg. 47

Jeong, Nayoung - 2nd Place 3D Mixed Media - pgs. 108, 109


Kaman, Tricia - Honorable Mention Pastels - pg. 48
Keyser, James - 2nd Place tie Acrylics - pgs. 49, 50
Khomar, Valeriya - 3rd Place tie Acrylics - pg. 51
Kim, Ahrong - 2nd Place Ceramics - pgs. 110, 111
Kosoff, Linda - Honorable Mention Acrylics - pg. 52

Leigh, J.H. - Honorable Mention Altered Photog. & Oils - pgs. 53, 54
Lieberman, Arlene - 3rd Place Graphite - pg. 55
Lilli, Livio - 3rd Place Ceramics - pg. 112
Ling, Li Hon - Honorable Mention Oils - pg. 56
Lin, Michael CC - 3rd Place tie Mixed Media - pg. 100
Lively, Jim - Honorable Mention Mixed Media - pg. 57

Margin, Susan - 1st Place Ceramics - pgs. 113, 114
McCabe, MJ - Honorable Mention Oils - pg. 58
Morawitz, Darren - Honorable Mention Oils - pg. 59
Morisawa, Naoko - Honorable Mention Mixed Media - pg. 60

Ng, Chai H. - 1st Place 3D Mixed Media - pgs. 115

Oldham, Pat - Honorable Mention Pastels - pg. 61
Olson, John Eric - Honorable Mention Oils - pg. 62
Ooka, Kaz - Honorable Mention Oils - pg. 63

Pack, John - 3rd Place 3D Mixed Media - pg. 116
Pasechnikova, Olga - 3rd Place Oils - pg. 64
Raissyan, Atousa - 3rd Place Graphic Art - pg. 65
Reiter, Dave - 3rd Place tie Mixed Media - pg. 66
RHB - Honorable Mention Mixed Media - pg. 67

Sandelin, Doug - 1st Place Watercolors - pgs. 68, 69
Scala, Peter - Grand Prize (Oils) - cover & pgs. 70, 71, 72
Scheib, Nataliya - Honorable Mention Oils - pg. 73
Shadwell, Shelby - 1st Place Charcoal - pgs. 74, 75
Shaw, Diane - 2nd Place tie Acrylics - pgs. 76, 77
Smith, W.E. - 1st Place Photography - pgs. 78, 79
Staub, Carol - 1st Place Acrylics - pgs. 80, 81
Synatzske, Diana - Honorable Mention Ceramics - pg. 117

Terbruggen, Sander - 1st Place Graphic Art - pgs. 82, 83
Thorensen, Arlen Avernian - Honorable Mention Oils - pg. 84
Titmus, Mac - 2nd Place Graphic Art - pgs. 85, 86
Trosino, Amy B. - 2nd Place Pen & Ink - pgs. 87, 88
Turner, Lance - Honorable Mention Acrylics - pg. 89
Turner, William C. - 1st Place Oils - pgs. 90, 91

Waszak, Joshua Allen - 1st Place Pen & Ink - pgs. 92, 93
Wheeler, Deonta - 2nd Place Altered Photography - pgs. 94, 95

Zhukova, Katia - 3rd Place tie Acrylics - pg. 96