Art Buzz, The 2011 Collection
We are proud to list the Winning Artists - scroll down

~ Starting with the 2009 Collection, Art Buzz Publishing is the official publisher
and our books are registered with the U.S. Library of Congress. ~


2011 cover
This Collection volume features the
work of 100 emerging & mid-career visual artists.
Each with an artist's statement & contact information.
Ahart, Shoshanna - Honorable Mention Pastels
Ahrens, Gabriele - Honorable Mention Acrylic
Avila, Rafael - 1st Place Pastels

Baick, Seung - Honorable Mention Oils
Belcher, Todd - Honorable Mention Acrylics
Berry, Francis - Honorable Mention Acrylics & 3rd Pl. M.M.
Bernier, Bianca - Honorable Mention Mixed Media
Bettina - 2nd Place Altered Photography
Bilodeau, Lucie - 3rd Place Oils
Blue, T. A. - Complimentrary Listing - Acrylics & M.M.
Bournay, Jess - Honorable Mention Photography
Brooks, Jessica - Honorable Mention Drawing
Bunten-Schloesser, Brenda - 1st Place Fiber

Carrasquillo, Dennis - 3rd Place Watercolors
Chang, Manihoo - Honorable Mention Mixed Media
Chehy, Alexandra - Honorable Mention Photography
Cheng, Ling Ling - Honorable Mention Photography
Cimato, Mirella - Honorable Mention Oils
Citrin, Ione - Honorable Mention Watercolors
Clover, Cudra - Honorable Mention Painted Silk
Colaw, Catherin - 3rd Place Altered Photography
Cooper, Fred - Honorable Mention Acrylics

Desmaison, Ana - 3rd Place Tie Drawing
d’Hobo - Honorable Mention Acrylics
Domanski, Halina - Honorable Mention Mixed Media
Dunlop, John R. - Honorable Mention Metal Sculpture
DuRoss, Ashley - Honorable Mention Oils

Faddoul, Antoine - Honorable Mention Drawing & Oils
Finlayson, Jim - 1st Place Altered Photography
Fisher, Nancy - 3rd Place Tie Oils
Friedman, Bobbie - Honorable Mention Oils

Galiyas, Christopher M. - Honorable Mention Mixed Media
George, Lillyan - Honorable Mention Mixed Media
Gilbert, Robert - Honorable Mention Altered Photography
Goldman, Evan - Honorable Mention Oils
Gosses, Ronald D. - Honorable Mention Mixed Media

Hage, Randy - 1st Place Mixed Media Sculpture
Hamilton, Caroline - 3rd Place Tie Oils
Hayward, Ted - 1st Place Acrylics
Hibri, Hilal - 1st Place Glass
Hoffman, Jamie - Honorable Mention Acrylics

Kish III, Andrew - Grand Prize
Kozu, Shoko - Honorable Mention Mixed Media Sculpture
Kramer, Kevin - Honorable Mention Drawing

Lee, Elise - Honorable Mention Acrylics
Leigh, J.H. - Honorable Mention Oils
Leonard, Tricia Poulos - 2nd Place Mixed Media
Lieberman, Arlene - 2nd Place Drawing
Liedtke, Jim - 1st Place Wood Sculpture
Li Yun, Lin - 1st Place Oils
Lin, Mo Mo - Honorable Mention Altered Photographer
Lively, Jim - Honorable Mention Acrylics
Lycardi, Joan - 3rd Place Tie Drawing

Massey, Linda - Honorable Mention Oils
Masur, Milt - Honorable Mention Mixed Media
McKee, Grace - Honorable Mention Oils
Mehta, Shreedam - 3rd Place Acrylics
Michael, Jr., Don - 2nd Place Tie Acrylics
Modell, Michel - 2nd Place Watercolors
Morawitz, Darren - Honorable Mention Acrylics
Morisawa, Naoko - 1st Place Mosaics
Mosley, Trent - Honorable Mention Acrylics

Neblik, Victoria - 3rd Place Photography
Nichols, Eric R. - Honorable Mention Mixed Media

Omolade, Kip - Honorable Mention Oils
Ooka, Kazuo - Honorable Mention Oils

Porter, P.S. - 2nd Place Tie Acrylics
Prystaj, Loreal - 1st Place Photography

Ragets, Stan - 1st Place Graphic
Roberts, Sarah T. - Honorable Mention Metal Sculpture
Roes, Nick - Honorable Mention Markers
Russian, Amanda - 2nd Place Tie Oils

Sacco, Russell - Honorable Mention Clay
Schleuger, Melissa - Honorable Mention Mixed Media
Severins, Niki - 3rd Place Tie Mixed Media Sculpture
Shellhause, Ashley - Honorable Mention Mixed Media
Sherman, Roger - Honorable Mention Oils
Spring, Tom - 2nd Place Photography
Stanic, Darko - 3rd Place Tie Mixed Media Sculpture
Svolos, Maria - Honorable Mention Photography

Thiel, Kelly - 1st Place Clay
Throndson, Courtney - Honorable Mention Oils
Timmins, Rachel - Honorable Mention Mixed Media Sculpture
Tung, TT - 2nd Place Tie Oils
Turner, Lance - Honorable Mention Acrylics

Urban, Robert - Honorable Mention Acrylics

Valdez, Ramon - Honorable Mention Wood
Vanderbles, Jamie - Honorable Mention Acrylics
Vetrova-Robinson, Nina - Honorable Mention Acrylics
Vitale, Linda - Honorable Mention Mixed Media

Walilko, Vanessa - Honorable Mention Mixed Media
Wang, Singway - Honorable Mention Acrylics
West, Corey - 1st Place Mixed Media
West, Nancy - Honorable Mention Acrylics
Wilton, John - Honorable Mention Mixed Media
Woolf, Suze - 1st Place Watercolors
Wynn, Joan - Honorable Mention Metal Sculpture
Wytinck, Mike - 1st Place Drawing

York, Jason The - 2nd Place Mixed Media Sculpture
Young, Angela - 2nd Place Tie Drawing